Wyciągi ziołowe w leczeniu chorób przewlekłych.

Wyciągi ziołowe i ich bezpieczeństwo.

Przez wieki zioła były wykorzystywane jak medykamenty w każdym miejscu na świece. Oczywiście w zależności od środowiska, szerokości geograficznej, czy klimatu, stosowano różne rośliny, o różnym stopniu działania. Nie da się jednak ukryć, że zioła były, są i będą stosowane, gdyż po prostu w większości są bezpieczne i skuteczne. Praktycznie każdy z nas może zacząć stosować wyciągi ziołowe, jednak decydując się na nie, warto jest skonsultować to z lekarzem. Szczególnie że niektóre z ziół wchodzą w interakcje z niektórymi składnikami leków, a nie chcemy w żaden sposób zaprzepaścić profesjonalnej, nowoczesnej terapii.

Wyciągi ziołowe przy depresji i stanach lękowych.

W przypadku epizodów depresyjnych i stanów lękowych konieczna jest wizyta u specjalisty i żadne zioła nie są w stanie dać poprawy takiej, jak daje nowoczesna farmakologia. Jednocześnie warto zapytać psychiatrę o możliwości i stosowanie niektórych wyciągów ziołowych w celu zmniejszania najbardziej dokuczliwych objawów. W stanach depresyjnych i lękowych mogą się sprawdzić zioła i rośliny, takie jak:

– melisa o działaniu wyciszającym, nie tylko na umysł, ale też relaksującym ciało co pozwala łatwiej zredukować stres.

– Zielona herbata jako silny antyoksydant, a jednocześnie działająca pobudzająco na sferę intelektualną.

– Szyszki chmielu dla działania rozluźniającego,

– kozłek lekarski znany też jako waleriana uspokajający umysł.

Jak można zauważyć zioła na depresję to w dużej mierze wyciągi i suplementy z roślin, które działają uspokajająco. Właściwości takie pomagają się zrelaksować, rozluźnić często spięte przy depresji lub stresie mięśnie, a także pozbyć się natrętnych myśli i związanymi z nimi sytuacjami stresowymi lub napędzającymi nas w niepotrzebne, zmienione chorobowo postrzeganie siebie i świata.

W wielu materiałach pojawia się także dziurawiec, jednak jest to zioło, które nie może być stosowane podczas kuracji farmakologicznej. Wyciąg z ziela dziurawca w formie ziołowego suplementu lub naparu poleca się stosować wyłącznie jako pomoc w okresach obniżonego nastroju u osób bez zdiagnozowanych problemów.

Suplementy ziołowe w leczeniu cukrzycy.

W przypadku zdiagnozowanej cukrzycy podstawą jest zadbanie o odpowiednią dietę, tak aby zapobiec skokom poziomu glukozy, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Jednak do diety cukrzycowej można dodać takie wyciągi z roślin jak:

– morwa biała regulująca poziom cukru i opóźniająca wchłanianie go z przewodu pokarmowego, a także regulująca poziomy cholesterolu,

– cynamonowiec zwiększający aktywność insuliny,

– mniszek lekarski zmniejszający indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.