Wyciągi ziołowe i ich zastosowanie w medycynie.

Dlaczego wyciągi ziołowe są polecane przez lekarzy?

Wyciągi z ziół oraz ekstrakty z owoców i warzyw to jedne z najczęstszych środków stosowanych oprócz konwencjonalnego leczenia, a i w wielu przypadkach polecane przez specjalistów. O ile nam, społeczeństwu żyjącemu w XXI wiek może się wydawać, że leczenie ziołami odeszło do lamusa i jest tylko reliktem sprzed wieków, wielu specjalistów się z tym nie zgodzi. Niektóre z wyciągów z ziół nadal stosowane jest w medycynie albo docenione zostało działanie pewnych substancji czynnych na tyle, że zaczęto je produkować w syntetycznej formie. Stosując wyciągi ziołowe w celach wspomagania organizmu czy zmniejszenia niektórych reakcji i objawów chorób należy jednak pamiętać, by najpierw skonsultować to ze specjalistą. Mowa tu głównie o terapiach ziołowych, które są dodatkiem do leczenia chorób przewlekłych. Moc niektórych ziół może być tak duża, że może przeszkodzić lekom w odpowiednim im działaniu, zanegować ich wpływ na organizm, a czasem pogłębić chorobę.

Czy wyciągi ziołowe są bezpieczne?

Jeżeli różnorakie wyciągi ziołowe są stosowane w odpowiedni sposób, w nie za dużych dawkach, a w przypadku chorób przewlekłych ich stosowanie jest skonsultowane ze specjalistą, są bezpieczne. Na dodatek wiele z ziół może być przyjmowane przez osoby w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Zanim, jednak sięgniemy po dane zioło, należy dokładnie sprawdzić jego listę korzyści, ale też efektów ubocznych. Suplementy ziołowe mają zazwyczaj wypisane te informacje na opakowaniu lub ulotce. Są też odpowiednio skomponowane tak, by były przyjmowane w ilościach bezpiecznych jednocześnie takich, aby ich działanie było odczuwalne. Ekstrakty z ziół często nie działają ręki – choć to zależy jakie. Warto jest więc je stosować przez pewien czas, zanim zobaczy się efekty.

Najpopularniejsze napary i wyciągi z ziół.

Istnieje wiele różnego rodzaju leków ziołowych, jak i ziół do zaparzania w formie herbat, które wspomagają walkę dolegliwościami. Wśród nich warto wymienić jak:

– dziurawiec, szałwia, mięta i rumianek o silnych działaniach łagodzących zatrucia pokarmowe, stany zapalne, a nawet działające antybiotycznie. W przypadku wyciągów z ziela dziurawca należy pamiętać o niestosowaniu go, jeżeli przyjmujemy na stałe leki.

– Koper włoski, ma działanie wiatropędne i wspomagające trawienie, jest na tyle delikatny, że herbatki z kopru włoskiego podaje się nawet niemowlętom.

– Pokrzywa i lipa wzmacniają organizm ogółem, zapewniając duże dawki najbardziej potrzebnych witamin, takich jak witamina C oraz A i E.