Detoks alkoholowy – najważniejsze informacje.

Detoks alkoholowy – czyli co?

Bardzo często mówiąc o leczeniu uzależnień rzuca się hasłem detoks. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, co to jest, a przede wszystkim jak to w ogóle działa i czemu jest potrzebne. Tutaj tak naprawdę chodzi o cały proces uzależnienia. W ramach terapii antyalkoholowych zazwyczaj głośno mówi się o rozmowach z grupą wsparcia, czy wizytach na psychoterapii. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że uzależniając się od alkoholu, mamy nie tylko problem uzależnienia psychicznego, ale też bardzo duże uzależnienie organizmu od substancji w nim zawartych. Detoks alkoholowy, taki jak https://alkovip.pl/odtrucie-alkoholowe-co-to-jest-dla-kogo-i-na-czym-polega-detoks/ ma na celu pozbycie się z organizmu resztek toksyn i doprowadzania go do równowagi, podczas której brak wprowadzania dawek etanolu do organizmu nie będzie objawiał się aż tak silnymi reakcjami organizmu.

Detoks alkoholowy – jakie są objawy odstawienia?

Trafiając na odtruwanie alkoholowe większość z alkoholików nie ma pojęcia, z czym to się wiąże, z tego powodu że mechanizm działania uzależnienia po prostu nie pozwala na przerwanie jego stosowania. Detoks alkoholowy to kilka dni (według wytycznych od 7 do 10), podczas których do organizmu nie ma prawa trafić nic, co będzie miało związek z substancją uzależniającą. Podczas tych dni pacjent może czuć się wyjątkowo źle, mając szereg silnych objawów niejednokrotnie przypominających cięższy przebieg grypy. Wśród nich nadmierna potliwość całego ciała, dreszcze, bóle głowy i całego ciała, biegunka i wymioty. Ponadto pojawiają się także zaburzenia ze strony psychiki, takie jak silne stany lękowe, stany depresyjne, napady agresji i omamy. Są to wyjątkowo uciążliwe odczucia, dlatego nie można bagatelizować tych kilku, często najważniejszych w całej terapii dni.

Detoks alkoholowy – dlaczego w placówce leczenia uzależnień?

Wszystkie wymienione powyżej objawy odstawienia używki w warunkach domowych mogłyby być niebezpieczne dla uzależnionego i jego bliskich (ze względu na uzależnionego przykład agresję). Dlatego detoks alkoholowy powinien odbywać się w kontrolowanym środowisku, czyli na odpowiednio przystosowanych do tego oddziałach z wyszkoloną kadrą. Ponadto etap ten bardzo często jest momentem, kiedy nieracjonalnie myślący człowiek pozbawiony używki chce przerwać jakiekolwiek odtruwanie i rzucanie nałogu. Dlatego też, decydując się na leczenie uzależnień, gdzie w grę wchodzi odtruwanie alkoholowe czy narkotykowe, podpisywane są najczęściej odpowiednie dokumenty, gdzie na czas detoksu pacjent może być leczony wbrew temu, co będziemy owił podczas terapii.