Detoks alkoholowy – czym jest odtruwanie alkoholowe?

Detoks alkoholowy – kto korzysta z tej formy leczenia?

Nie da się ukryć, że w historii naszej cywilizacji używki zawsze były i pewnie zawsze będą stałym jej elementem. Oznacza to mniej więcej tyle, że zawsze będą nam też potrzebne ośrodki leczenia uzależnień, dla osób, które będą chciały zerwać z nałogiem, a będąc już bardzo mocno uzależnionym nie będą w stanie zrobić tego bez pomocy innych. Wiele rodzajów używek w momencie odstawienia daje nie tylko głód psychiczny, kiedy uzależniony myśli wyłącznie o kolejnym przyjęciu toksyny, ale łączy się też z objawami fizycznymi organizmu, które przyzwyczajony do różnych związków chemicznych przestaje sobie radzić z funkcjonowaniem bez nich. Są to różnego rodzaju objawy, które potrafią być naprawdę silne. Detoks alkoholowy nie różni się często od odstawiania narkotyków. I niezależnie od tego, jakie ilości alkoholu przyjmujemy regularnie oraz tego, czy jesteśmy w stanie wytrzymać kilka dni bez, nagle okazuje się, że podczas odtruwania wszyscy czujemy się tak samo.

Detoks alkoholowy – objawy odstawienia alkoholu i przywracanie równowagi.

Podczas detoksu alkoholowego, pojawia się szereg objawów zarówno psychicznych, jak i fizycznych wychodzących poza samą chęć sięgnięcia po używkę. Wśród nich wiele objawów fizycznych, wśród których można wymienić: bóle głowy, bóle całego ciała, gorączka, nadmierną potliwość całego ciała, dreszcze, różnego rodzaju zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Ponadto detoks alkoholowy to także objawy psychiczne, wśród których można wymienić stany lękowe i depresyjne, omamy, a nawet napady agresji w stosunku do otoczenia. Dlatego też detoks antyalkoholowy powinien być przeprowadzany w odpowiednich do tego miejscach pod nadzorem specjalistów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko powstania zagrożenia zarówno dla osoby uzależnionej, jak i osób z jej najbliższego otoczenia.

Detoks alkoholowy – jak wygląda pomoc?

Odtruwanie alkoholowe w placówce do tego przygotowanej powinno trwać od 7 do 10 dni. Oczywiście wszystko zależy od wielu różnych czynników, w tym tego, jak silny jest nałóg, jak długo trwa oraz kiedy ostatnio zdarzył się epizod spożywania alkoholu. Dla wielu osób jest to na tyle trudne, że przystąpienie do detoksu alkoholowego łączy się z pozwoleniem ignorowania próśb o jego przerwanie w jego trakcie. Ważne jest też sprawdzenie osoby uzależnionej pod kątem tego, czy zmiany w organizmie, jakie zaszły podczas zażywania alkoholu mogą mieć wpływ na funkcjonowanie i nawet życie lub zdrowie pacjenta i także w tym wypadku należy wdrożyć odpowiednie leczenie.