Jakie są rękawice pożarnicze

Rękawice mają za zadanie ochronić ręce przed nagrzaniem do poziomu powodującego poparzenie. Powierzchnie rękawic przekraczające temperaturę 40°C są niebezpieczne dla ludzi.

Stosowanie rękawic pożarniczych

Dlatego tak ważne jest stosowanie rękawiczek, które zabezpieczą przed poparzeniem. Rękawice pożarnicze służą przede wszystkim do ochrony przed żarem i płomieniami. Dodatkowo niektóre z nich posiadają właściwości antypoślizgowe, co wpływa na bezpieczeństwo. Rękawice pożarnicze muszą mieć odpowiednią liczbę klas wodoodporności. Osłona twarzy i głowy Płyta ze stali nierdzewnej wyposażona w klapę ochronna która może być przymocowana na trzech różnych poziomach.

Do czego są rękawice pożarnicze

Rękawice pożarnicze są niezbędnym wyposażeniem każdego strażaka. Pomagają one w ochronie dłoni przed otarciami i poparzeniami. Posiadają one także właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu strażak może się lepiej trzymać np. gaśnicy. Rękawice pożarnicze wykonane są z różnorodnych materiałów takich jak skóra, tkanina, elastomer, kauczuk, gumowa pianka, lateks, itd. Najważniejsze jest to, by rękawice posiadały właściwości antypoślizgowe, chroniły przed poparzeniami i otarciami. Odpowiednie dobranie rozmiaru rękawic pożarniczych Rozmiar rękawic pożarniczych jest bardzo ważny. Rękawice muszą być wygodne, nie mogą się ślizgać, a także muszą dobrze przylegać do dłoni. Często zdarza się tak, że strażacy kupują rękawice pożarnicze o zbyt małym rozmiarze. Wtedy rękawice ślizgają się i strażakowi ciężko jest się trzymać gaśnicy czy kija.

 

Jak muszą wyglądać rękawice pożarnicze

W takiej sytuacji strażak jest narażony na różne urazy, a także może zostać poparzony. Warto wiedzieć, że właściwy rozmiar rękawic można określić, przymierzając je. Rękawice powinny dobrze przylegać do rąk, a także nie powinny się ślizgać. Rodzaje rękawic pożarniczych Rękawice pożarnicze dzieli się na trzy podstawowe grupy: Rękawice z uchwytem na kciuk – takie rękawice posiadają pętelkę na kciuk, która ułatwia chwytanie gaśnicy, kija itd. Rękawice z zapinanym na kciuk – takie rękawice posiadają zamek na kciuk, który ułatwia chwytanie gaśnicy, kija itd. Rękawice bez kciuka – takie rękawice posiadają tylko przeszycia na kciuk, które ułatwiają chwytanie gaśnicy, kija itd. Rękawice wykonane są z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu można je dobrać do potrzeb każdego strażaka. Rękawice pożarnicze muszą być wykonane z dobrych gatunkowo materiałów