Ekologiczne pokrycie dachowe stosowane w budownictwie mieszkaniowym

Możliwości pokryć dachowych dostępnych w ofercie to w obecnych czasach pełen wachlarz opcji. Możemy się z nimi zapoznać w sklepach budowlanych oraz oczywiście w sieci. Nie jest to przeciętnemu człowiekowi potrzebne, biorąc pod uwagę, że powinniśmy do każdych prac remontowych, szczególnie takich wymagających, zatrudniać odpowiednią firmę budowalną. Nie da się jednak ukryć, że jako naród jesteśmy szczególnie chętni do tego, aby nawet profesjonalne prace wykonywać samemu. Czasami więc dobrze wiedzieć co mamy na swoim dachu lub po prostu dokonać wyboru, przed zleceniem prac fachowcom. I tu na pierwsze miejsce powinna wysunąć się opcja ekologiczna, jako że środowisko to jeden z priorytetów, który powinien znajdować się na liście każdego współczesnego, odpowiedzialnego człowieka. Istnieje taka ekologiczno-dachowa możliwość, a jest nią ondulina.

Czym jest ondulina?

Ondulina to bardzo ciekawa opcja nadająca się na większość dachów domów mieszkalnych. Jest to płyta wykonana z masy bitumicznej, która zyskuje coraz więcej uznania inwestorów, choć na rynku można ją znaleźć od kilkudziesięciu lat. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał charakteryzujący się wieloletnią wytrzymałością i trwałością, a jednocześnie niesamowicie lekki. Dlatego też można stosować go zarówno w nowym budownictwie, jak i wybierany jest jako opcja remontowa pokrycia dachowego starszych budynków. Zwłaszcza takich, gdy pojawiają się pewne obawy co do tego, czy ciężkie poszycie dachu zbyt nie obciąży, lub nawet uszkodzi konstrukcji nośnej. Z innych cech należy wymienić brak podatności na działania temperatur. Zarówno tych wysokich, jak i niskich. Ondulina występuje także w różnego rodzaju kolorach, dlatego wykorzystując ją, można stawiać nie tylko na możliwości konstrukcyjne, ale i opcje wizualne. No i oczywiście na koniec należy powiedzieć o tym, że płyty ondulinowe są wyjątkowo łatwo i szybko montowane na dachach, jak i braku szczególnych potrzeb konserwacyjnych tego rodzaju pokrycia dachowego.

Dlaczego ondulina jest ekologiczna?

Budownictwo ekologiczne bardzo chwali sobie ondulinę jako materiał idealny do tworzenia pokryć dachowych w tego typu inwestycjach. Ondulina bowiem powstaje z włókien organicznych, a więc jest bezpieczna dla środowiska. Do włókien tych dodawana jest masa bitumiczna, czyli elastyczny i trwały utwardzacz, który powstaje z recyklingu. Dlatego też ondulina ma miano jednego najmniej eksploatującego środowisko pokrycia dachów w nowych i starych budynkach.