Dom opieki mazowiecki województwo — jak wybrać ten odpowiedni ośrodek?

Dom opieki to specjalne instytucje, które na stałe przyjmują pacjentów wymagających stałej opieki medycznej. Domy opieki to miejsca, w których osoby starsze oraz osoby niepełnosprawne umysłowo lub fizycznie mogą otrzymać specjalistyczną opiekę i wsparcie w codziennym życiu.

Domy opieki – na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem odpowiedniego domu opieki i złożeniem wniosku o miejsce dla bliskiej osoby warto ustalić pewne kryteria i sporządzić plan pobytu. Zanim zdecydujemy się na dom opieki mazowiecki, to warto w pierwszej kolejności poczytać opinie, komentarze o domach opieki i warunkach w nim panujących.

Przed wyborem odpowiedniego domu opieki należy rozważyć kilka ważnych kwestii

 • Rzetelność domu opieki – określa, czy dom opieki mazowieckie posiada państwowe zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności.

 • Opłata. Dowiedz się, czy placówka oferuje dożywotnią opiekę nad osobami starszymi i czy pobiera dodatkową opłatę, jeśli ich stan zdrowia się pogorszy.

 • Czystość pokoju i pomieszczeń. To dwa kluczowe pytania, których nie można zignorować, gdyż wskazują one na ogólny poziom higieny w placówce.

 • Estetyka i infrastruktura. Sprawdź wygląd zewnętrzny budynku, kolorystykę i otoczenie nieruchomości (takie jak ogrody i parki), aby zademonstrować standardy opieki i upewnić się, że osoby starsze czują się tam komfortowo.

 • Wyżywienie — Ponieważ niedożywienie jest jednym z głównych problemów zdrowotnych osób starszych, dowiedz się, ile ośrodek przeznaczył na dietę i sprawdź, czy dietę można dostosować do diety Twoich bliskich. Oceniają również jakość żywności i higienę kuchni.

 • Kwalifikacje personelu – kwalifikacje opiekunów oraz liczba kwalifikacji przypadająca na osobę starszą. Na przykład, czy są odpowiednio przeszkoleni w zakresie opieki nad osobami z chorobą Alzheimera?

 • Aktywność fizyczna – w jaki sposób wybrany dom pomocy społecznej organizuje czas swoich podopiecznych, czy oferuje odpowiednią aktywność fizyczną, taką jak terapia zajęciowa w ciągu dnia oraz czy oferuje psychoterapię lub zajęcia odmładzające. Im więcej takich inicjatyw w domach pomocy społecznej, tym lepiej.

 • Prywatne — Sprawdź, czy oddział może przynieść swój ulubiony sprzęt — personel powinien być na to otwarty.

 • Rozkłady dzienne. Dowiedz się, czy wszyscy seniorzy mają ustalone harmonogramy dnia lub, czy mają swobodę spędzania czasu tak, jak chcą.

 • Godzina wizyty — zapytaj o możliwość wizyty i czas jej trwania.

 • Zapytania w domu opieki są bardzo ważne. Pamiętaj, im więcej pytań zadasz, tym więcej wiedzy i pewności zyskasz na temat sytuacji, w których na co dzień żyje Twoja ukochana osoba.

Czym zajmuje się dom opieki

Pobyt w takich domach obejmuje zarówno kwestie medyczne, jak i socjalne, rehabilitację oraz opiekę psychiatryczną. Usługi te świadczone są przez wykwalifikowany personel medyczny oraz innych wykwalifikowanych pracowników socjalnych. Pacjenci są zwykle hospitalizowani na krótkie lub długie okresy, w zależności od potrzeb. Mogą mieć różne problemy zdrowotne, w tym choroby przewlekłe i nagłe wypadki, i potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się, mycie i jedzenie.