fotowoltaika

Czym charakteryzuje się dobra instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to sprawdzony pomysł na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Prąd pochodzi prosto z natury. Co ważne jest to sposób w pełni ekologiczny, który umożliwia zaoszczędzenie na rachunkach za prąd i to bardzo duże pieniądze!

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaikę możemy podzielić ze względu na kilka rodzajów. Omówimy teraz podział ze względu na  sposób produkowania i przekształcania energii elektrycznej:

  • Instalacja fotowoltaiczna typu grid – fotowoltaika jest podłączona do zewnętrznej sieci. W przypadku tego rodzaju instalacji potrzebne są dodatkowe magazyny, które gromadzą nadwyżki prądu.
  • Instalacja fotowoltaiczna typu on grid – jest to odwrotność powyższego typu instalacji. Podłącza się ją do sieci elektroenergetycznej, gdzie przekazywany jest nadmiar prądu.
  • Instalacje fotowoltaiczne hybrydowe – jest to połączenie obydwu typu instalacji (typu grid i on grid). Instalacja ta wykorzystuje magazyn i ma stałe połączenie z siecią energetyczną.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można zamontować w kilku różnych miejscach. Miejsce montażu decyduje również o możliwościach fotowoltaiki. W takim razie, panele można zamontować:

  • na dachu – mogą być montowane na domach jedno- lub wielorodzinnych, ale także na dachach garaży czy magazynów;
  • na elewacji – zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych;
  • na tarasie lub balkonie – gdzie jest duże nasłonecznienie;
  • na dedykowanej do tego konstrukcji – konstrukcja ta jest przeznaczona właśnie tylko do montażu paneli słonecznych;
  • na gruncie – zarówno na polach, jak i na terenach zielonych czy w innych miejscach.

Czym charakteryzuje się dobra instalacja fotowoltaiczna

Dobra instalacja fotowoltaiczna powinna mieć odpowiednie moduły napięcia. Dobra instalacja fotowoltaiczna musi być dostosowana odpowiednio do przestrzeni, na której będzie zamontowana. Dobra fotowoltaika musi również odpowiadać na zapotrzebowanie energii, która jest wymagana do produkcji prądu. Ważne, aby instalacja produkowała nadwyżki prądu.

Dobra instalacja fotowoltaiczna musi być dopasowana do aktualnych i przyszłych potrzeb. Muszą być dobrana tak, aby podzespoły dostarczały odpowiednią ilość prądu, aby dopasować do zmiennego zapotrzebowania na prąd. Dobra instalacja fotowoltaiczna musi być również trwała. Powinna działać bez zarzutów przez ponad dwadzieścia lat. Zanim zdecydujecie się na konkretną instalację, możecie skorzystać z porównywarek: https://watomat.pl/